Aptauja: 86% iedzīvotāju ir svarīgi, ka tiesas nolemto iespējams realizēt dzīvē

10.07.2018

Preses relīze

2018. gada 10. jūlijā

APTAUJA: 86% IEDZĪVOTĀJU IR SVARĪGI, KA TIESAS NOLEMTO IESPĒJAMS REALIZĒT DZĪVĒ

Pārliecinoši lielākā iedzīvotāju daļa (86%) uzskata, ka ir svarīgi panākt tiesas nolemtā realizāciju dzīvē, tādejādi apliecinot sabiedrības ieinteresētību, lai tiesu lēmumi nepaliktu tikai uz papīra, liecina pētījumu centra SKDS 2018. gada maijā veiktā iedzīvotāju aptauja. Tas parāda, ka iedzīvotājiem ir svarīgi, lai situācijā, kad atbildētājs (parādnieks vai pārkāpējs) labprātīgi nepilda tiesas nolemto, to var panākt ar zvērināta tiesu izpildītāja palīdzību.

Gandrīz pusei iedzīvotāju (49%) ir ļoti svarīgi, lai tiesas nolemto būtu iespējams realizēt dzīvē, bet drīzāk svarīgi tas ir 37% sabiedrības pārstāvju (kopā 86%). Turklāt šādu uzskatu pauduši gan iedzīvotāji, kuru ģimenē sarunvaloda ir latviešu, gan iedzīvotāji, kuru ģimenē sarunvaloda ir krievu. Vien 3% iedzīvotāju uzskata, ka tiesas lēmumu iedzīvināšana dzīvē nav svarīga. Aplūkojot iedzīvotāju attieksmi dažādās iedzīvotāju grupās, vērojams, ka jaunieši pauduši visvienaldzīgāko attieksmi šajā jautājumā. 19% jauniešu vecuma grupā no 18 līdz 24 gadiem uzskata, ka tiesas lēmumu realizācija dzīvē nemaz nav svarīga (5%) vai drīzāk nav svarīga (14%).

“Jauniešu vienaldzīgā attieksme visdrīzāk ir skaidrojama ar viņu salīdzinoši mazo pieredzi tiesvedības jautājumos kopumā. Saskaņā ar aptaujas datiem 92% jauniešu vecuma grupā no 18 līdz 24 gadiem nav bijusi saskare ar tiesvedībām un ar tām pakārtoto nolēmumu piespiedu izpildes procesu,“ norāda Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētājs Andris Spore.    

10072018

Savukārt pretēja tendence vērojama starp iedzīvotājiem vecuma grupās no 25 līdz 34 gadiem un 35 līdz 44 gadiem, kur attiecīgi 57% un 54% iedzīvotāju ir ļoti svarīgi, bet 31% un 35% drīzāk svarīgi (kopā 88% un 89%), ka tiesas nolemto iespējams realizēt dzīvē.

Iedzīvotāju aptauju tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS sadarbībā ar Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomi veica 2018. gada maijā. Pavisam tajā piedalījās vairāk nekā 1000 respondentu vecumā no 15 līdz 75 gadiem. Aptaujas mērķis bija noskaidrot iedzīvotāju uzskatus dažādos ar parādu piedziņu un saistību izpildi saistītos jautājumos.

Tiesu izpildītāji ir valsts amatpersonas, kuru pienākums ir panākt tiesu spriedumu izpildi aizskartās puses, valsts un sabiedrības interesēs. Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes pienākums ir rūpēties par nozares pārstāvju profesionalitāti un publiski pārstāvēt viņu viedokli.

###

 

 

Papildu informācija:

Baiba Litvina,

Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes

kontaktpersona saziņai ar medijiem

Tālrunis: +371 67290005; +371 27840355

E-pasts: [email protected]

www.lzti.lv

facebook.com/LZTIP

 

 

Atgriezties